Lady Gaga v rebríčku 10 najvplyvnejších žien sveta

Magazín Forbes zverejnil rebríček najvplyvnejších žien sveta za uplynulý rok. Okrem tých vo vysokej politike ako Michelle Obama, Hillary Clinton či Angela Merkel sa do rebríčka prebojovali aj speváčky Lady Gaga, Beyoncé Knowles či komička Ellen DeGeneres.

Najvplyvnejšou ženou sa stala prvá dáma Spojených štátov amerických Michelle Obama, ktorá tak na prvom mieste vystriedala nemeckú kancelárku Angelu Merkel. Na vrchol ju nevyniesli peniaze, ktoré ostatný rok zarobila ona a jej manžel, ale celkový finančný rozpočet krajiny. Ten je 3,5 biliónov amerických dolárov (asi 2,53 bilióna eur). Za ňou nasleduje výkonná riaditeľka firmy Kraft Foods Irene Rosenfeld, ktorá patrí k najlepšie plateným ženám v manažérskych funkciách. Bronzovú priečku obsadila 56-ročná americká moderátorka, herečka a známa filantropka Oprah Winfrey. Niekoľkonásobná držiteľka prestížnej ceny Emmy zarobila za ostatný rok 315 miliónov amerických dolárov (asi 227 miliónov eur), okrem majetku brali zostavovatelia rebríčka do úvahy aj jej umelecký vplyv či podnikateľskú činnosť.

Na sedmičke sa umiestnila kontroverzná speváčka a hudobníčka Lady Gaga, tá za rok zarobila 62 miliónov amerických dolárov (asi 44,8 milióna eur). O dve priečky pod ňou sa nachádza jej kamarátka, r’n’b speváčka Beyoncé Knowles, ktorá si prilepšila o 87 miliónov dolárov (asi 62,8 milióna eur). Prvú desiatku uzatvára populárna komička a bývalá porotkyňa zo súťaže American Idol Ellen DeGeneres. Na jej konto za ostatný rok pribudlo 55 miliónov amerických dolárov (asi 39,7 milióna eur). Držiteľka dvanástich cien Emmy nedávno darovala 30-tisíc amerických dolárov (asi 21,7-tisíc eur) na školné pre homosexuálne orientovaného študenta, ktorý bojoval za práva homosexuálnych párov na maturitnom plese.

Politická komentátorka Sarah Palin, ktorá obsadila 16-tu pozíciu, sa do rebríčka tiež nedostala pre množstvo peňazí, ktoré zarobila. Ako informovala webová stránka Forbes.com, na Facebooku má 2,3 milióna fanúšikov a po zadaní jej mena do internetového vyhľadávača sa objaví až 44 miliónov výsledkov. V rebríčku sa ďalej objavili aj herečka a partnerka Brada Pitta Angelina Jolie (21. miesto), žurnalistka a manažérka spravodajskej relácie CBS Evening News Katie Couric (22. miesto), publicistka Arianna Huffington (28. miesto) či herečka Sarah Jessica Parker (45. miesto) známa zo seriálu Sex v meste (1998 – 2004).

Desať najvplyvnejších žien podľa magazínu Forbes za uplynulý rok:
1. Michelle Obama
2. Irene Rosenfeld
3. Oprah Winfrey
4. Angela Merkel
5. Hillary Clinton
6. Indra Nooyi
7. Lady Gaga
8. Gail Kelly
9. Beyoncé Knowles
10. Ellen DeGeneres

(sita)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.